Skip to main content

NutNet PI Directory

First Name Last Name Sort ascending NutNet site affiliation(s)
Julie Zinnert Hog Island Site 1, Hog Island Site 2, Metompkin
Louie Yang Sagehen Creek UCNRS
Laura Yahdjian Las Chilcas
Justin Wright Duke Forest
Peter Wragg Mt Gilboa, Summerveld
Elizabeth Wolkovich Hanover
Scott Wilson Abiskojaure, Karkevagge, Vassijaure
Gang Wen Azi
Arthur Weiss Koffler Scientific Reserve at Joker's Hill
David Wedin Barta Brothers
Glenda Wardle Ethabuka (South Site), Ethabuka (Main Camp)
Alison Wallace Minnesota State University Moorehead
Risto Virtanen Kilpisjärvi, Saana
Francesca Vannucchi Galleno
Jose Tulio Arredondo Moreno Vaquerias
Michelle Tedder Ukulinga
Maja Sundqvist Abiskojaure, Karkevagge, Vassijaure
Lauren Sullivan Chichaqua Bottoms
Carly Stevens Lancaster
Rachel Standish Pingelly Paddock
Marie Spohn Bayreuth
Karina Speziale Fortin Chacabuco
Melinda Smith Konza LTER, KonzaN1B, Saline Experimental Range
Maria Silveira UF Range Cattle REC
Julia Siebert Bad Lauchstädt
Timothy Seastedt Niwot Ridge LTER
Eric Seabloom Bunchgrass (Andrews LTER), Buttercup (Andrews LTER), Cedar Creek LTER, Finley NWR, Hastings UCNRS, Hopland REC, Lookout (Andrews LTER), Mclaughlin UCNRS, Sierra Foothills REC, Sedgwick Reserve UCNRS
Martin Schuetz Val Mustair
Mahesh Sankaran Kibber (Spiti)
Melissa Rudeen
Christiane Roscher JeNut
Anita Risch Val Mustair
Anna Richards Kidman Springs
David Pyke Hart Mountain
Suzanne Prober Mt. Caroline
Jodi Price Pingelly Paddock
Sally Power Yarramundi
Pablo Peri Potrok Aike
Meelis Pärtel Elva, Kirikukyla
John Orrock Savannah River, Tyson
Harry olde Venterink Tres Lagoas
Raul Ochoa-Hueso Yarramundi
Jim Nelson Hall's Prairie, Spindletop
Brent Mortensen Benedictine Bottoms
John Morgan Bogong, Derrimut, Kinypanial
Joslin Moore Bogong
Charles Mitchell Duke Forest
Brett Melbourne Boulder South Campus
Rebecca McCulley Hall's Prairie, Spindletop
Andrew MacDougall Abiskojaure, Cowichan, Karkevagge, Laktajakka, Vassijaure
Xiao-Tao Lv Xilinhot
Qi Li Azi
Wei Li Azi
Yiva Lekberg Missoula
Andrew Leakey Trelease
Ramesh Laungani Doane College Spring Creek Prairie
Luciola Lannes Tres Lagoas
John Lambrinos Leadbetter Point
Kelly Laflamme Missoula
Laura Ladwig Sevilleta LTER
Lauri Laanisto Petuniabukta
Kimberly La Pierre Konza LTER, Saline Experimental Range
Amanda Koltz Duke Forest
Johannes Knops Cedar Point Biological Station
Tiffany Knight Tyson
Alan Knapp Shortgrass Steppe LTER
Julia Klein Shortgrass Steppe LTER
Kevin Kirkman Ukulinga
Adam Kay Cedar Creek LTER
Taku Kadoya Neba
Anke Jentsch Bayreuth
Hope Humphries
Karen Holl Elkhorn, University of California - Santa Cruz
Kirsten Hofmockel Chichaqua Bottoms
Helmut Hillebrand Papenburg
Janneke Hille Ris Lambers American Camp, Glacial Heritage, Smith Prairie
José Hierro La Pampa (3 sites)
Hugh Henry UWO Observatory
Aveliina Helm Kirikukyla, Elva
Andy Hector Fruebuel
Grey Hayes Elkhorn, University of California - Santa Cruz
Yann Hautier Fruebuel
W. Stanley Harpole Chichaqua Bottoms, Cedar Creek LTER, Hopland REC, Mclaughlin UCNRS, Sedgwick Reserve UCNRS, Sierra Foothills REC
Amandine Hansart CEREEP - Ecotron IDF
Sylvia Haider Bad Lauchstädt
Daniel Gruner Sagehen Creek UCNRS
Jennifer Firn Burrawan, Mitchell grassland, Bunya Mountains
Xiaohui Feng Trelease
Philip Fay Temple
Anu Eskelinen Kilpisjärvi
Nico Eisenhauer Bad Lauchstädt
Anne Ebeling JeNut
John Dwyer Pinjarra Hills
Guozhen Du Azi
Ian Donohue Slieve Carran
Elizabeth DeLorenze
Nicole DeCrappeo Hart Mountain
Beatriz Decencière CEREEP - Ecotron IDF
Kendi Davies Boulder South Campus
Ellen Damschen Savannah River, Tyson
Pedro Daleo Mar Chiquita
Carla D'Antonio Sedgwick Reserve UCNRS
Michael Crawley Heronsbrook (Silwood Park)
Kathryn Cottingham Hanover
Scott Collins Sevilleta LTER
Elsa Cleland Elliott Chaparral, Jasper Ridge Biological Preserve
Christopher Clark
Chengjin Chu Azi
Enrique Chaneton Las Chilcas
Jane Catford Nillahcootie
Maria Caldeira Companhia das Lezirias
Marc Cadotte Koffler Scientific Reserve at Joker's Hill
Miguel Bugalho Companhia das Lezirias
Yvonne Buckley Slieve Carran
Martin Bruschetti San Pablo de Valdés
Lars Brudvig Kellogg Biological Station LTER, Savannah River
Cynthia Brown Shortgrass Steppe LTER
Francesca Bretzel Galleno
William Bowman Niwot Ridge LTER
Elizabeth Boughton Archbold Biological Station
Elizabeth Borer Bunchgrass (Andrews LTER), Buttercup (Andrews LTER), Cedar Creek LTER, Finley NWR, Hastings UCNRS, Hopland REC, Lookout (Andrews LTER), Mclaughlin UCNRS, Sierra Foothills REC, Sedgwick Reserve UCNRS
Dana Blumenthal Shortgrass Steppe LTER
Lori Biederman Chichaqua Bottoms, Lakeside Laboratory
Jonathan Bakker American Camp, Glacial Heritage, Smith Prairie
Hector Bahamonde Potrok Aike
Sumanta Bagchi Sirsi
Selene Baez Antisana, Pichincha, Podocarpus
John Anderson Jornada LTER
T. Anderson Serengeti
Juan Alberti Mar Chiquita, San Pablo de Valdés
Muu Akasaka Neba
Peter Adler Sheep Experimental Station