Skip to main content

NutNet PI Directory

First Name Sort descending Last Name NutNet site affiliation(s)
Adam Kay Cedar Creek LTER
Alan Knapp Shortgrass Steppe LTER
Alison Wallace Minnesota State University Moorehead
Amanda Koltz Duke Forest
Amandine Hansart CEREEP - Ecotron IDF
Andrew Leakey Trelease
Andrew MacDougall Abiskojaure, Cowichan, Karkevagge, Laktajakka, Vassijaure
Andy Hector Fruebuel
Anita Risch Val Mustair
Anke Jentsch Bayreuth
Anna Richards Kidman Springs
Anne Ebeling JeNut
Anu Eskelinen Kilpisjärvi
Arthur Weiss Koffler Scientific Reserve at Joker's Hill
Aveliina Helm Kirikukyla, Elva
Beatriz Decencière CEREEP - Ecotron IDF
Brent Mortensen Benedictine Bottoms
Brett Melbourne Boulder South Campus
Carla D'Antonio Sedgwick Reserve UCNRS
Carly Stevens Lancaster
Charles Mitchell Duke Forest
Chengjin Chu Azi
Christiane Roscher JeNut
Christopher Clark
Cynthia Brown Shortgrass Steppe LTER
Dana Blumenthal Shortgrass Steppe LTER
Daniel Gruner Sagehen Creek UCNRS
David Pyke Hart Mountain
David Wedin Barta Brothers
Elizabeth Borer Bunchgrass (Andrews LTER), Buttercup (Andrews LTER), Cedar Creek LTER, Finley NWR, Hastings UCNRS, Hopland REC, Lookout (Andrews LTER), Mclaughlin UCNRS, Sierra Foothills REC, Sedgwick Reserve UCNRS
Elizabeth Wolkovich Hanover
Elizabeth Boughton Archbold Biological Station
Elizabeth DeLorenze
Ellen Damschen Savannah River, Tyson
Elsa Cleland Elliott Chaparral, Jasper Ridge Biological Preserve
Enrique Chaneton Las Chilcas
Eric Seabloom Bunchgrass (Andrews LTER), Buttercup (Andrews LTER), Cedar Creek LTER, Finley NWR, Hastings UCNRS, Hopland REC, Lookout (Andrews LTER), Mclaughlin UCNRS, Sierra Foothills REC, Sedgwick Reserve UCNRS
Francesca Bretzel Galleno
Francesca Vannucchi Galleno
Gang Wen Azi
Glenda Wardle Ethabuka (South Site), Ethabuka (Main Camp)
Grey Hayes Elkhorn, University of California - Santa Cruz
Guozhen Du Azi
Harry olde Venterink Tres Lagoas
Hector Bahamonde Potrok Aike
Helmut Hillebrand Papenburg
Hope Humphries
Hugh Henry UWO Observatory
Ian Donohue Slieve Carran
Jane Catford Nillahcootie
Janneke Hille Ris Lambers American Camp, Glacial Heritage, Smith Prairie
Jennifer Firn Burrawan, Mitchell grassland, Bunya Mountains
Jim Nelson Hall's Prairie, Spindletop
Jodi Price Pingelly Paddock
Johannes Knops Cedar Point Biological Station
John Dwyer Pinjarra Hills
John Lambrinos Leadbetter Point
John Orrock Savannah River, Tyson
John Anderson Jornada LTER
John Morgan Bogong, Derrimut, Kinypanial
Jonathan Bakker American Camp, Glacial Heritage, Smith Prairie
José Hierro La Pampa (3 sites)
Jose Tulio Arredondo Moreno Vaquerias
Joslin Moore Bogong
Juan Alberti Mar Chiquita, San Pablo de Valdés
Julia Klein Shortgrass Steppe LTER
Julia Siebert Bad Lauchstädt
Julie Zinnert Hog Island Site 1, Hog Island Site 2, Metompkin
Justin Wright Duke Forest
Karen Holl Elkhorn, University of California - Santa Cruz
Karina Speziale Fortin Chacabuco
Kathryn Cottingham Hanover
Kelly Laflamme Missoula
Kendi Davies Boulder South Campus
Kevin Kirkman Ukulinga
Kimberly La Pierre Konza LTER, Saline Experimental Range
Kirsten Hofmockel Chichaqua Bottoms
Lars Brudvig Kellogg Biological Station LTER, Savannah River
Laura Ladwig Sevilleta LTER
Laura Yahdjian Las Chilcas
Lauren Sullivan Chichaqua Bottoms
Lauri Laanisto Petuniabukta
Lori Biederman Chichaqua Bottoms, Lakeside Laboratory
Louie Yang Sagehen Creek UCNRS
Luciola Lannes Tres Lagoas
Mahesh Sankaran Kibber (Spiti)
Maja Sundqvist Abiskojaure, Karkevagge, Vassijaure
Marc Cadotte Koffler Scientific Reserve at Joker's Hill
Maria Caldeira Companhia das Lezirias
Maria Silveira UF Range Cattle REC
Marie Spohn Bayreuth
Martin Schuetz Val Mustair
Martin Bruschetti San Pablo de Valdés
Meelis Pärtel Elva, Kirikukyla
Melinda Smith Konza LTER, KonzaN1B, Saline Experimental Range
Melissa Rudeen
Michael Crawley Heronsbrook (Silwood Park)
Michelle Tedder Ukulinga
Miguel Bugalho Companhia das Lezirias
Muu Akasaka Neba
Nico Eisenhauer Bad Lauchstädt
Nicole Hagenah Ukulinga
Nicole DeCrappeo Hart Mountain
Pablo Peri Potrok Aike
Pedro Daleo Mar Chiquita
Peter Adler Sheep Experimental Station
Peter Wragg Mt Gilboa, Summerveld
Philip Fay Temple
Qi Li Azi
Rachel Standish Pingelly Paddock
Ramesh Laungani Doane College Spring Creek Prairie
Raul Ochoa-Hueso Yarramundi
Rebecca McCulley Hall's Prairie, Spindletop
Risto Virtanen Kilpisjärvi, Saana
Sally Power Yarramundi
Scott Collins Sevilleta LTER
Scott Wilson Abiskojaure, Karkevagge, Vassijaure
Selene Baez Antisana, Pichincha, Podocarpus
Sumanta Bagchi Sirsi
Suzanne Prober Mt. Caroline
Sylvia Haider Bad Lauchstädt
T. Anderson Serengeti
Taku Kadoya Neba
Tiffany Knight Tyson
Timothy Seastedt Niwot Ridge LTER
W. Stanley Harpole Chichaqua Bottoms, Cedar Creek LTER, Hopland REC, Mclaughlin UCNRS, Sedgwick Reserve UCNRS, Sierra Foothills REC
Wei Li Azi
William Bowman Niwot Ridge LTER
Xiao-Tao Lv Xilinhot
Xiaohui Feng Trelease
Yann Hautier Fruebuel
Yiva Lekberg Missoula
Yvonne Buckley Slieve Carran